Много точно казано!

НА ЛАФЧЕ
Потребителски аватар
Marin Stoyanov
АДМИНИСТРАТОР
Регистриран: 04 фев 2008 22:15
ime: Марин Стоянов
МПС: Toyota 3000td 1KZT
Контакти:

Много точно казано!

Непрочетено мнение от Marin Stoyanov » 10 фев 2020 10:24

Много точно казано!

"В този мошенически и кървав век/ сред този народ от света и от Бога отлъчен/ ако срещнеш честен човек - убий го да не се мъчи!" - Стефан Цанев.
"Демокрацията и плурализмът дават на всички граждани правото да говорят каквото им падне и да оспорват всичко. Стига да не е мнението на някой дебел господин, излизащ от черен мерцедес, с черни очила и обграден от сонм от ангели с вратове като стволовете на шейсетгодишни букове в основата. Българите не обичат да противоречат на такива хора, по-скоро се съгласяват за всичко с тях." - Калин Терзийски

Потребителски аватар
lubashki777
Модератор
Регистриран: 06 фев 2008 13:29

Re: Много точно казано!

Непрочетено мнение от lubashki777 » 13 фев 2020 08:54

Луда работа, ама...като се замислиш е съвсем нормално, като се има предвид, че живеем в...Абсурдистан!!!
Докато мафията си има...управляващи, така ще е за съжаление!
NISSAN FOREVER!!!

Потребителски аватар
slavin
Модератор
Регистриран: 18 ное 2008 00:06
ime: Славин

Непрочетено мнение от slavin » 13 фев 2020 14:56

Ще ви кажа някои истини, за които трябва да се знае и да е ясно защо няма как да се измъкнем от блатото.
Силна държава без индустрия няма, ако разбира се не добива петрол или нещо от Господ. В България не остана индустрия - причините са различни, но в крайна сметка оцеляха някои предприятия, които ако не произвеждат заготовки то стигат максимум до някой възел или агрегат. Нямаме Опел, Сименс, Нивея, Адидас, Данфос... нямаме марки, а марките прибират лъвския пай от парите. Получава се порочния обедняващ кръг да купуваме марки с добавената добра печалба, генерирайки доходите си като работим за тях на ниско ниво. На всичкото отгоре ги пазарим предимно в магазини тяхна собственост в повечето случаи на същата или по-висока цена. Ще отворя една скоба за магазините: нито разхода за построяване на магазин - амортизациите, нито данъците, нито заплатите са високи като в Германия, но цените са същите! Очевидно работят с по-големи печалби тук.
Сега да дам един пример с нашето производство, а ние правим отливки. Понеже няма Балканкар, Машиноекспорт или други наши марки сме принудени да продаваме продукцията си на по-големите в Германия, Италия и Франция. Да закараме 1кг отливка до западна Европа разходът е 0.15ст/кг. За да не вземе от съседната немска леярна отливката, а да предпочете нашата цената е поне 10% по-ниска или още 0.35 лв. Общо до тук са 0.50 лв по-ниска продажна цена, но ние произвеждаме 1000т месечно и разликата всеки месец с подобно немско предприятие е 500 000лв или още 1200лв на човек върху заплатата. Опа, че ние минахме средната заплата ако не в Германия то поне в Италия, но тези средства ги губим, защото по принцип сме бедна държава без индустрия и можем да ставаме единствено все по-бедни.
Чак тука идва и разхода за електроенергия и пак е кофти, когато продаваш на Немския пазар, значително по-евтина продукция, която произвеждаш с по-скъп ток, но за електроенергията не е виновна липсата на индустрия. Има много интерпретации по медиите как 52 евро на мегаватчас не било много, защото у дома сме плащали по 0,22лв за киловатчас, но това са различни неща, защото аз говоря за активна енергия без такса пренос, такса задължение към обществото, акциз и др. Става дума и за средна денонощна цена, за индустрията няма нощна енергия. Пък и цената на два портокала доставени до вкъщи с торбичката и касовата бележка, в която влиза и заплатата на инкасаторката не може да се сравнява с 10 000т портокали доставени с кораб на Бургас. Отделно никой в къщи не те пита кога ще си пуснеш фритюрника, а в индустрията трябва да си наясно два дни напред кой час точно каква мощност ще потребяваш и ако не отговаря на прогнозата разликата струва повече от двойно.
Липсата на индустрия е виновна и за друго:
Когато купуваме чугун на балванки от Русия или Украйна получаваме по-висока цена, защото купуваме партиди по 2000т, а не като германци и италианци по 30 000т.
Всички добавки, които слагаме в чугуна се купуват от западна Европа и пак плащаме онези 0.15лв/кг за транспорт, плащаме и на посредници.
Една италианска фирма за поддръжка на леярни с 50 човека сервизира 4-5 предприятия като нашето в област или град. Тук освен нашето предприятие други в страната с подобен мащаб няма и са назначени всичките 50 човека поддръжка и не се делят разходите с още 2-3 фирми.

Надявам се успях да обясня от моята гледна как се върти порочния кръг на обедняването и как можем да ставаме само все по бедни ако не се развиваме в посока високи технологии, образование, индустрия, енергетика... но тази посока звучи все по-глухо, защото всичко се прави с хора, но над два милиона активни хора са навън, а това вече е необратим процес. Определено не се вземат никакви мерки, а процесът върви с ясна негативна посока и явно сме уверени, че ще стане чудо, защото го очакваме завидно спокойни.

Потребителски аватар
Marin Stoyanov
АДМИНИСТРАТОР
Контакти:

Непрочетено мнение от Marin Stoyanov » 14 фев 2020 08:32

Българинът е свикнал да стои и да чака, било то и "чудо" да се случи! За голямо съжаление това ни е в природата, или други го обясняват с кармичен път който народът ни трябва да извърви.
Забелязвам и какви хора останаха в държавата! За съжаление болшинството са с все по ниско ниво на образованост, култура и отговорност - това се забелязва и по ръководните постове. Така, че няма какво да ни учудва състоянието в което се намираме. Малцинството граждани разсъждаващи трезво и с буден ум, за мое съжаление са все още доста малко за да направят промяна която ни е необходима. Така, че единственото което можем да направим на този етап е да стоим и да чакаме, което точно подчертава написаното в началото от мен.
И ето един цитат от днес на министъра на енергетиката г-жа Т. Петкова:

"Основната причина за рязкото поскъпване на тока на българската борса се оказа софтуерен проблем на съседните пазарни платформи. Това обясни енергийният министър Теменужка Петкова................"

Източник: https://business.dir.bg/ikonomika/energ ... leniya-tok
"В този мошенически и кървав век/ сред този народ от света и от Бога отлъчен/ ако срещнеш честен човек - убий го да не се мъчи!" - Стефан Цанев.
"Демокрацията и плурализмът дават на всички граждани правото да говорят каквото им падне и да оспорват всичко. Стига да не е мнението на някой дебел господин, излизащ от черен мерцедес, с черни очила и обграден от сонм от ангели с вратове като стволовете на шейсетгодишни букове в основата. Българите не обичат да противоречат на такива хора, по-скоро се съгласяват за всичко с тях." - Калин Терзийски

Потребителски аватар
v69
Модератор
Регистриран: 01 апр 2009 21:26
ime: Виктор
МПС: Тойота Ярис

Непрочетено мнение от v69 » 14 фев 2020 11:17

Малко ми е неудобно да давам мнения за неща които се случват на 1500 километра от мен, но понякога от страни тези неща се виждат достатъчно добре за да си позволя да изказвам мнение. А моето мнение съвпада на 100% с това което казва Славин. За съжаление и двамата сте много прави.
НЕ КАРАЙТЕ СЛЕД БЕЛАТА, ОТ ТАМ НЕ МОЖЕ ДА СЕ МИНЕ !!!

Потребителски аватар
lubashki777
Модератор

Непрочетено мнение от lubashki777 » 15 фев 2020 10:49

Да...обаче то живота ни мина да ...чакаме, да се случи чудото !!!
Честно да ви кажа, станал съм на 47 години, избрал съм да остана тук в родината и да работя и да давам някакъв принос от моя страна тук...Обаче и аз вече макар и на тази възраст се замислям и съм на прага на реализация да се махам от тук.
В чакане ми мина живота...За тези години аз освен да ходя на работа, да ям и да ходя до тоалетната...почти нищо друго не съм постигнал.Като казвам постигнал имам предвид в материялните си придобивки и битовите ми проблеми.Всичко, което видно съм имал и придобил е било само и единствено със зверски лишения и за сметка на на не реализирано нещо друго.Само да вметна...към момента ми трябват едни около 30 000лв., за да си направя основен ремонт на апартамента в който живея.Да, ама...как да стане, след като аз за целия си живот не съм видял на куп мои дори и 15 000лв....Как се спестяват тези пари...Защо може мой познат да отиде да бере зарзавати в Англия сезонно и след 6 месеца да се върне след разходите си там с 10 000лв. у дома??? При това говорим за неквалифициран труд...Тоест ставките на заплащане са от най-ниските за там! Аз тук със сравнително високата си /поне за града и региона де/ заплата...кога и как ще отделя, че да събера въпросната сума?
На всичкото отгоре...в никакъв случай не мога да си изкривя душата и да кажа, че получавам ниска заплата.Да...много хора получават повече от мен, но...още повече получават по-малко и дори...доста по-малко.Представяте ли си ги пък тях...
Поставени сме в ситуацията която обясни Славин. Получаваме ниски заплати, а сме принудени да плащаме по европейски цени, а да не говорим , че в някои аспекти и по-високи от европейските цени.
И какво...Управляващите нехаят...Дори по-лошо, прозира това, че всъщност те не защитават националните ни интереси, а изпълняват каквото им се нареди от горе...Да обаче никой "от горе" не милее и няма интерес ние да сме добре и да сме силни и независими икономически.
За това и потъваме все по-дълбоко и по-дълбоко...Измислят всякакви начини/от фото студиото наречено КАТ до наредби и закони целящи всячески да ти се вземат повечко пари/, за да бъде обран българина.Лошото е, че на нас ни вземат от нямането, а не от имането...
Отделно от това...Социалната ни политика е трагична...здравеопазването под всякаква критика, съдебната ни система...направо нямам думи...Не Знам принципно защо въобще при всичко това изброено кой и защо стои още тук???
Как може на запад след като се пенсионираш да имаш опцията да си получиш всичко което са ти удържали като пенсионен фонд на куп..., а тук на практика пенсионен фонд няма.Няма защото де факто пари в него няма...а те парите в него го правят нещо!!!
Къде са парите...никой не може да каже...Да, де, но...това са нашите пари.Не на някой друг...нашите...Значи вземат ни ги и ги дават за разни други неща/дори не коментирам за източване и крадене/, а това не трябва да е така...Какъв дивидент получавам аз от това, че с моите удържани пари...държавата прави нещо.Тя използва моите пари без лихва...Ама къде дават така...И аз искам да взема кредит без лихва и да ползвам за мои си цели чуждите пари...ама не дават пущините!
Та така...аз лично се уморих да чакам и най-вероятно и аз след съвсем кратко време ще гледам на нещата тук и на проблемите от разстояние.Само не знам...когато всички си тръгнат, кой и кого точно ще управлява и от кого ще се смъкват по 10 ризи...
Поздрави!
NISSAN FOREVER!!!

Потребителски аватар
Marin Stoyanov
АДМИНИСТРАТОР
Контакти:

Непрочетено мнение от Marin Stoyanov » 17 фев 2020 11:42

Така е Любчо!
Случайно по корумпираните медии изтърваха една голяма истина, предполагам защото предаването беше на живо, иначе нямаше да го излъчат! Изгледайте го, ако не сте го гледали!

https://www.btv.bg/video/shows/120-minu ... -bord.html

Да се впиша само в протокола: Преди 19-20г. започнах работа в рудниците в комплекса. Нямах заеми и бях със събрани финансови средства макар и малки! Сега съм що годе на елитна длъжност "Геолог", която е една от скъпо платените професии в световен мащаб, а тук взимам заплата близка на чистачката в съседният тец, и имам няколко заема! За сериозни пътувания и дума да не става, целогодишно събираме средства да заведем децата за 5-дена на българското черноморие!

Но аз все приемам нещата, че така трябвало да се случи! В момента наистина с хората които останаха в държавата няма какво да се направи, да не говорим за революция! Пуснах едно мнение относно замърсяването на въздуха във страничната на кмета, моментално беше изтрито!-Така се решават нещата в държавицата ни, всичко се трие ако не е удобно на властта!

Пада сняг! Пътищата ги затварят със знак "забранено влизането" - тъкмо спестяват някой лев от почистването, тъкмо ще влезе някой заблуден шофьор и ще му се наложи глоба като плати, които средства ще отидат или в общината или в държавната хазна - и ето ти легален начин за печелене на пари! Журналистите тотално корумпирани, преиначават нещата с цел да се заблуди масата и да покажат колко много се прави в тази държава!
Гледах БТВ-репортерите с тема за почистването до хижа Върховръх, имах си чувството, че през цялото време упрекваха хората с МТЛБ-то защо са отишли да спасяват своите познати! А "журналята" не повдигнаха въпроса, защо снега се почиства с булдозер а не с роторен снегорин (да не говорим, че булдозера разбива много повече пътната настилка, за разлика от МТЛБ-то)?

https://www.btv.bg/video/shows/btv-repo ... -igri.html

И да викнеш няма кой да те чуе! Та така....!

Потребителски аватар
lubashki777
Модератор

Непрочетено мнение от lubashki777 » 21 фев 2020 08:13

Тоест...както се вижда, май е дошло времето все да се спасява по единично.Лошото е, че спасението, колкото и да не ни се иска е май...по-надалеч от родината... :(
NISSAN FOREVER!!!

Отговори

Върни се в “ОБЩИ ПРИКАЗКИ, НОВИНИ АКТУАЛНО ОТ ПОСЛЕДНИЯТ ЧАС”