Дата и час: 25 Май 2018 04:26

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Страница 1 от 1 [ 12 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Притегателната сила на ...Родопите - мото трип.
Непрочетено мнениеПубликувано на: 06 Юни 2016 21:08 
Модератор
Аватар

Какво са Родопите...?
За някои може да са само планина, за други местоживеене, а за трети дори ...просто нищо особено...
За мен обаче това е може би рая на земята...
Планината на траките и не случайно строените от тях стотици светилища,ме привлича с енергията си, планината на Орфей и легендите ме привличат с мистиката си, а всичко останало ме грабва защото е...просто глътка свежест и доза от наркотика наречен хармония, релакс, красота и спокойствие...
Няма как да мине годината, без по някакъв начин да не успея макар и за кратко да отида в тази планина.Миналата година ежегодната ни станала вече традиция експедиция с джипките през лятото беше в далечния северозапад.Видяхме красотите на западния дял на Ст. Планина, разгледахме множество уникални пещери и стъпахме с джиповете на най-северозападната точка на БГ...устието на р. Тимок.Беше красиво и готино изживяване, особено с верните приятели, които бяха невероятна компания.Въпреки това, че лятото отмина...онази вътрешна притегателна сила не ме остави на мира и от нищо организирах едно самостоятелно ходене в любимата планина...

http://offroadsz.com/forum/viewtopic.php?f=5&t=3377

Стартирахме тази година...купих си мотора/най-после.../, направихме доста обиколки до интересни дестинации, но...нещо все ме дърпаше да направим едно кръгче и в Родопите.Уговорихме принципно моята идея и след като издебнахме една неделя в която се очакваше...почти да не вали потеглихме.
Групата този път беше извън мен и Стефката, още два мотора/Ники , половинката му и Марти/.Събрахме се сутринта уговорихме подробностите и гас...
Времето беше мрачно...

Изображение

...но карах и в сърцето ми грееше онази...специалната светлина, а ръцете ми едва ли не трепереха от мисълта как само след два часа ще сме там...на специалното място...
Първа спирка за кафенце и зареждане с гориво е на ОМВ-то на Поповица. Наредихме конете на коневръза и седнахме ...

Изображение

Специален поздрав към Стефко...за спомен така да се каже, че от два дни е с друг мАтор... :)

Изображение

Пийваме си кафето и продължаваме нататък.Полека, полека се приближаваме и първите възвишения на Родопа планина вече се виждат пред нас.Добре, че карах последен, защото трепета от досега с тази уникална планина все ме караше да давам повече и ...повече гас.
Следваща спирка с. Бяга и мястото, където винаги има невероятно количество каравани за продан.Този път обаче...каравани нямаше... :o , обаче имаше макове и друга красота наоколо... :)

Изображение

Изображение

Изображение

След краткото лирично отклонение вече сме в Пещера.Задължително отбиваме за да видим крепостта Перистера.Страхотно и добре реставрирано място.

Изображение

Изображение

Печеше неистово и просто не беше подходящо за снимане, но...вече започнах да свиквам, че при подобни трипове все съм на определеното място в най-неподходящото за снимане време... :(
Влезнахме вътре и се преобразихме ...

Изображение

Изображение

Накрая попълнихме и музейната колекция с още един ...шлем... :mrgreen:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

С червения кант според мен е обозначено, докъде са били оригинално запазени стените при разкопките, а над тях вече е до-изграждано в наши дни.

Изображение

Изображение

Тръгваме, а Пещера е в краката ни...

Изображение

От тук нататък навлезнахме вече и в Родопите.Пътя вече беше изпъстрен с много красота и лъкатушеше завой след завой.Беше невероятно готино да вдишваш миризмата на смола, дървесина и да се наслаждаваш на всяка една ела и всяка една полянка.Все едно минавахме, през частен поддържан от градинари парк...просто уникално...
Следваща спирка - Циговчарк. Спираме моторите, да хапнем, аз докато чакаме да ни донесат поръчката продължавам неистово да снова насам-натам...

Изображение

Изображение

Изображение

Групата очакваща обяда...

Изображение

След около половин час, идва и той...Аз си поръчвам нещо, което обикновено ми се случва да хапвам именно тук в Родопите.Прясна изпечена пъстърва...

Изображение

Обаче хапвам и не ме свърта много на масата...

Изображение

Просто ти се иска мига да не свършва никога...

Изображение

Изображение

Изображение

Хайде да запечатам и групата на фона на тази невероятна красота...

Изображение

...а и нещо също така готино , което се вижда рядко... ;)

Изображение

Това е...потегляме.Пътя ни продължава напред и през Ракитово завъртаме един кръг с крайна точка Пазарджик където вече сме отново в равнината.
Малко преди това спираме за почивка и докато останалите си купуват кафе...аз вися на задната ограда и си вземам довиждане с Родопите.

Изображение

Така завърши първия ми досег с магията наречена Родопа планина за тази година.Все ми се искаше да е малко по-бавно темпото, да имаме повече време за спиране и любуване на красотата, но...нямаше как.Километрите не са малко и трябваше да се приберем вечерта.
Стъмва се...аз съм пред гаража...Стоя облегнат на мотора и въобще не ми се иска да го прибирам.Как така всичко свърши толкова бързо, как така ей сега тръгнахме и изведнъж...магията свърши.С мъка се изправям и се завръщам в реалността...отварям гаража, за да прибера вярната машина, и все ми се струва, ей сега ще се събудя и ще съм там...в Родопа планина...

Следва...

Заглавие: Re: Притегателната сила на ...Родопите - мото трип.
Непрочетено мнениеПубликувано на: 06 Юни 2016 22:36 
Модератор
Аватар

Лягам си вечерта и отново съм там...Ей...направо се притеснявам, че се побърквам, но на мен явно просто ми влияе така.Ходил съм по всички планини.Скитал съм с джипката по Ст. Планина, Средна Гора, Странджа, Пирин и Рила.Катерихме се преди няколко години по Беласица и след това се прехвърлихме и в Огражден, но...чувството което изпитвам щом само си помисля за Родопите, не може да се сравни с нищо.От 10 години обикалям лятно време тази планина и продължавам да твърдя, че ...просто не мога без да посетя поне един път това място през годината.
Събуждам се сутринта с голямо разочарование, че всъщност съм си в леглото в Ст. Загора... :(
Ставам, по инерция правя кафе, пускам си лаптопа, сядам пред нета и...нещо не ме свърта.Мисля си, вчера беше уникално.Събрахме се 4-ри мотора, направихме първия си трип в Родопите.Така да се каже запознах Хондата с това омагьосващо място, но на мен не ми стигна.Не само това...сега желанието ми да се върна там беше в пъти по-силно.Звъня на Стефко и го питам днес нещо няма ли да мръднем с моторите...ама той ме информира, че бил на работа.Няма с кой друг да карам и...аз продължавам да си пия машинално сутрешното кафе.В един момент обаче просто не издържах.Станах, облякох екипировката и макар да беше 11,30ч./т.е. почти обяд/, просто запалих мотора, заредих резервоара до горе и гас...Накъде...ами то е ясно...Към Родопите :)
Знам, че не е добре да се правят дълги трипове сам и то с мотора.Всичко се случва и когато имаш другари с теб, знаеш, че има на кого да се опреш в труден момент.Това обаче някак бледнееше пред неистово ми желание да се върна там...
Този път обаче потеглям в източния дял на Родопите.Бързо минавам през Димитровград-Хасково и Кърджали.От там продължавам към Момчилград и след него завивам на изток по тесния лъкатушещ път към Татул.
Там реших да ми е първата спирка,и да видя гробницата на Орфей.Не отивах там за първи път, но някак имах непреодолимото желание да посетя още веднъж това уникално място.
Времето беше перфкетно и дори направо горещо.Оставям мотора на паркинга, като моля една от жените продаващи разни плетени изделия да ми наглежда магнитната раница да не артиса/тя е празна, ама този който евентуално би я взел откъде ще знае тази подробност... :mrgreen: /, а тя дори ми предлага и якето да си оставя и че нямало да има проблем.Е...чак толкова не исках да рискувам и отказах деликатно... :)
Тръгвам по пътечката, плащам си билетче и скоро съм там...

Изображение

Гледките от горе са меко казано уникални...иска ти се да полетиш...

Изображение

Изображение

А ето и самата гробница...

Изображение

Изображение

Изкачваш се по изсечените в скалата стъпала от нашите прадеди и стигаш горе...сякаш си на върха на света... :o

Изображение

Гробницата най-горе...

Изображение

Изображение

Изживяването беше уникално, докато...не се натрупаха един отбор туристи и най-вече по-възрастни "туристки", които ако питате мен би трябвало да ги задължават да сключват застраховка живот, преди да се катерят с треперещите си крака по скалите, по които...самия аз трудно се катеря... :mrgreen: , ама...от друга страна...може пък и някои от тях наистина да ги привличат подобни места, макар, че повечето ми се струва са дошли само да размахват телефони, които ползват не по предназначения, а за ..."уникални" снимки от местата на които са успяли да се изкатерят.Да не говорим, че никой не се съобразява с другия.Ти снимаш нещо, а г-жа "туристката" изведнъж си подава гъзинката в кадъра ти и дори не и прави впечатление, че ако беше изчакала само секунда и нямаше да ти развали снимката.Дори и по-лошо...тръгва да се катери, залита...отива да пада...а ти да снимаш ли, да и спасяваш живота ли... :? :o , важното "атаката" към върха да е стръвна... :mrgreen:
Както и да е...в един момент стана супер пренаселено.Чак не можех да се чувам мислите, а камо ли да да релаксирам стоейки там на върха и усещаш само шепота на вятъра в лицето си...
Така, че...кръгом и надолу.Подкарвам мотора по обратния път и спирам за един кадър...

Изображение

Изображение

Изображение

Продължавам и след като стигам главния път ...завивам на ляво в посока Маказа.Новия път е страхотен.Завоите правят управлението на мотор супер приятно удоволствие, а гледките извън пътя от ляво, където реката се извиваше завой след завой бяха супер готини.Спирам на едно място, което винаги съм искал да снимам, ама все не е било удачно да се спира.Сега бях сам и с никого не трябваше да се съобразявам.Карам...спирам където ми е кеф...Посоката я решавам, точно като стигна следващото кръстовище и така...Пълна свобода... :)
За съжаление, мястото където исках да снимам не беше хич подходящо за спиране, а трафика за сметка на това пък беше убйствен.Налага се да спра другаде в близост, за да не съм съвсем капо...Все пак...

Изображение

Обръщам и потеглям в посока Кърджали.Бяхме се разбрали с приятел да пием по кафе, ама...пустата притегателна сила не ме оставяше все още.Влезнах в града, но...на първата бензиностанция макар и часа да беше вече 16,30ч. направих кръгом и...гас в посока запад към Ардино.Пътя е хубав с доста остри завои, но за сметка на това беше красиво.Казах си..."къде си тръгнал бре тепърва от сега нататък да се забиваш в джендемите", обаче отново онази притегателната сила ми показа всичко в бяла светлина и аз натисках на гаста.Скоро идва и желаната от мен отбивка.Крайната ми дестинация е с. Рибарци...или по-точно на километър преди него.То е и последното село, след което вече път няма.Ходил съм там преди време един път, и все ми се струваше, че е някак по-близо до главния път, обаче не...Пътчето беше тясно/колкото една кола/, с доста остри завои, с дупки и се виеше из гората, като тук там се изкачваше и се минаваше през някоя махала или малко селце.В интерес на истината имаше доста коли идващи насреща ми, което ме накара да съм доста внимателен по завоите, че караха малко като джигите, а точно сега не ми трябваше някоя злополука в това забутано място.Точно след 45мин. се изкачих и достигнах желаната от мен точка.
Оставих мотора да си почине в страни от пътя, а аз с фотоапарат в ръце просто се насладих на великолепието на гледката в краката ми...

Изображение

Изображение

Вярната машина довела ме едва ли не ...до края на света.Е, не съвсем до края де, ама...чувството е такова, а то е най-важно.

Изображение

Тук докато сменях обектива с по-широкия ми се сучи нещо интересно.Покрай мен и мотора мина човек идващ от селото.Човека видимо не беше съвсем наред, защото си говореше сам и ръкомахаше доста оживено.Когато стигна до мен ме погледна и на развален български ми каза добър ден, а аз също го поздравих.След малко обаче той прехвърли мантинелата и седна на полянката от която снимах обратния завой на р. Арда...кръстоса крака и замлъкна...Може би няколко минути съзерцава мълчаливо красотата.Гледах го отстрани зяпнал...Пред мен виждах въздействието на всичко заобикалящо ни дори и над този човек, който явно не беше съвсем наред.Само след минути, докато се сетя да го снимам седнал по турски и с реещ се поглед над тази красота, той се отърси от магията, стана , прехвърли мантинелата и продължи надолу по пътя отново говорейки си сам и ръкомахайки...
Случката ми беше предостатъчна и сякаш снимането някак избледня у мен като желание.Бях свидетел на нещо много повече, а именно как тази красота въздейства дори и на хората, които не са съвсем в час...
Обърнах мотора и потеглих назад.Часа беше вече около 17,45 , а мен тепърва ме очакваше връщане по същото тясно и забутано пътче през планината, след това достигане до Кърджали и от там едни 100+ километра до Ст. Загора, а не ми се замръкваше.
Да де...ама само два завоя по-нататък не издържах пред гледката която ми се разкри на фона на залязващото слънце...

Изображение

Изображение

Бавно потеглих и с доста усилия успявах да се контролирам да не извръщам глава непрекъснато назад, че това по тия пътчета си е доста опасно.Точно два завоя по-надолу младеж със синьо Рено Лагуна буквално ме връхлетя в завоя... :o Помислих си толкова беше, докато се опитвах отчаяно да избегна удара.Размина се по чудо... :o
Продължих съвсем бавно, като на всеки следващ завой почти спирах/особено на по-острите/.Все пак излязох на главния път след около 30мин. невредим.
Тъкмо се успокоих и ново дваЙсе. Ускорявам нагоре по главния път, следва завой и...в един момент насрещна кола подплашва една ...кокошка... ровеща нещо отстрани в банкета.Кокошката се хвърля като камикадзе през пътя и от големия стрес чак прелита пред мотора ми на има няма 1 метър и то на нивото на предния фар.Набивам спирачките и се разминавам отново без удар на косъм... :?
Направо лудница...казвам си, "хайде братле, време е да се прибираш".Останалия път на връщане няма да го описвам.Километрите си нижеха, но аз мислено бях все още някъде там...в онази красота и хармония.
Прибирам се и с изумления виждам, че дневния ми километраж е почти 400км. :o Доста голям трип се беше получил и то го направих съвсем сам...Всичко обаче си заслужаваше, и риска дори... защото красотата на Родопите трябва да се преживее, да се вдиша и да се усети...останалото е блед отзвук!
Поздрави на всички!

Непрочетено мнениеПубликувано на: 07 Юни 2016 07:40 
Модератор
Аватар

Име: Славин
Думите и снимките са прекрасни, прочетох всичко на един дъх и сега ми започва усмихнат деня. Благодаря ти!

Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 07 Юни 2016 10:32 
БAШ ОФРОУДЪР

МПС: Toyota LC UZJ100
Браво, Любо! Чудесни разходки си си спретнал! За снимките ти си знаеш...
Съвсем друго е усещането с моторетката нали? ;) По един и същ маршрут с джипката и с мотора впечатленията и емоциите нямат нищо общо.
Следващия път като търсиш компания за мототрип дрънни един телефон - и Стара планина и Родопите са ни долу горе по средата. Надявам се след 2 месеца да съм на линия!
Поздрави!

Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 07 Юни 2016 19:47 
БAШ ОФРОУДЪР
Аватар

И аз благодаря за снимката която ми достави носталгия по първата любов! :this:
Браво за пресъздадения пътепис! :good:
Поздрави.

Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 07 Юни 2016 21:51 
Модератор
Аватар

МПС: W210 2.9TDI
Мазда B 2500 4х4 пикап
:bravo: :bravo: :bravo: Нямам думи! Поздрави!

Непрочетено мнениеПубликувано на: 08 Юни 2016 05:29 
Член на Офроуд клуб Стара Загора
Аватар

Име: Антон Донев
:good:

Непрочетено мнениеПубликувано на: 08 Юни 2016 06:49 
БAШ ОФРОУДЪР
Аватар

Име: Борис
МПС: опел фронтера б
Завиждам ...........

Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 08 Юни 2016 07:21 
АДМИНИСТРАТОР
Аватар

Име: Марин Стоянов
МПС: Toyota 3000td 1KZT
Браво Либе!! Аз търся ИЖ-с кош, за хлапетата ;)

"Демокрацията и плурализмът дават на всички граждани правото да говорят каквото им падне и да оспорват всичко. Стига да не е мнението на някой дебел господин, излизащ от черен мерцедес, с черни очила и обграден от сонм от ангели с вратове като стволовете на шейсетгодишни букове в основата. Българите не обичат да противоречат на такива хора, по-скоро се съгласяват за всичко с тях." - Калин Терзийски
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 08 Юни 2016 22:37 
Модератор
Аватар

Благодаря ви за вниманието приятели и искрено се радвам, че ви е харесало нашето кратко пътуване и многото емоции, които аз се опитах макар и доста бледичко да ви предам с този мой разказ.
Пожелавам на всички да имат повече време и средства, да осъществяват подобни разходки и да се зареждат с много и положителни емоции!
Поздрави на всички!

Непрочетено мнениеПубликувано на: 02 Юли 2016 11:02 
Аватар

Име: Павел Василев
МПС: ОФБ ДБ 3.2 V6 Фронтака
Любо, както винаги страхотни снимки, пейзажи и хубаво разказваш, така че да усетим магията на местата където си посещавал! :)

ОФА КБ C20NE - Бивша.
ОФБ ДБ 3.2 V6 - Фронтака.
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 02 Юли 2016 13:18 
АДМИНИСТРАТОР
Аватар

Име: Марин Стоянов
МПС: Toyota 3000td 1KZT
Павел Василев написа:
Любо, както винаги страхотни снимки, пейзажи и хубаво разказваш, така че да усетим магията на местата където си посещавал! :)

очаквай скоро новата порция ;)

"Демокрацията и плурализмът дават на всички граждани правото да говорят каквото им падне и да оспорват всичко. Стига да не е мнението на някой дебел господин, излизащ от черен мерцедес, с черни очила и обграден от сонм от ангели с вратове като стволовете на шейсетгодишни букове в основата. Българите не обичат да противоречат на такива хора, по-скоро се съгласяват за всичко с тях." - Калин Терзийски
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
 Страница 1 от 1 [ 12 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]