От Kıyıköy до Мумджидам

pegasoto
БAШ ОФРОУДЪР
Регистриран: 23 юли 2010 15:16
МПС: Toyota LC UZJ100

От Kıyıköy до Мумджидам

Непрочетено мнение от pegasoto » 15 апр 2016 18:38

Турция не е от стандартните места, където българинът би прекарал почивните дни за 3-ти март, нали?
Така се случиха нещата, че тази година по празниците се озовахме при наши приятели в Kırklareli (Лозенград). Отдавна си имах набелязана една точка в района, която много държах да посетя. Това е скалния манастир "Свети Никола" в Kıyıköy (Мидия). Строен е още по времето на Юстиниан и е страшно добре запазен.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Обядвахме в страхотно заведение над брега със зашеметяваща панорама:

Изображение

Изображение

Оттам по дивни горски пътчета, много тесни, но асфалтирани стигнахме до Igneada. Не сме спирали да снимаме никъде, защото бяхме назад с времето, но уверявам ви маршрута си заслужава всяка отделена минутка. Цялата гора беше обрасла в едни храсти, цъфтящи в лилаво (май рододендрон се казват). Мисля, че точно сега (април-май) ще са цъфнали и ще е неземна картинка (Любашки, идеален вариант за мото-трип ;)) в Турска Странджа.

Това е маршрута: https://goo.gl/SKtXBH

Изображение

Последния почивен ден, решихме да прекараме в Родопите. Исках да отида до мистичната махала Мумджидам и ако имаме късмет да се запознаем с Тунджер. В Асеновград купихме няколко пакета кафе, сладки и една бутилка шампанско. Бях чел, че Тунджер обичал шампанско и решихме да го изненадаме, ако го срещнем :)

Подминахме село Врата. След разклона за Белинташ, пътя за Три Могили започваше с чисто нов асфалт и си мислех, че е имало нов проект в района, но асфалта свърши след 200-300 метра и няколко завоя.

по пътя:

Изображение

Подминахме разклона за Изворово и Бор.
Изворово:

Изображение

и вече сме на края на пътя, село Три Могили:

Изображение

Изображение

Изображение

Паркирахме колата, грабнахме раницата и тръгнахме по пътечката. Родопите са нещо невероятно и винаги ми е много приятно да се разхождам там. След не повече от 30 минутки ходене раят на махала Мумджидам се откри:

Изображение

Още 15-ина минути и бяхме там.

Изображение

Изображение

Тунджер също се появи:

Изображение

Изображение

За който не знае, Тунджер е единствения обитател на това село/махала. Историята му е интересна. Бил е учител, работил е в Англия и Швейцария. Знае чужди езици. Върнал се е за да гледа болния си баща, който живееше в съседната махала на отсрещния хълм и неговите стада високо горе в планината. Страхотен домакин и събеседник.... Покани ни в къщата си, направи ни кафе, зарадва се на подаръците. Говорихме си за живота... Много откровен и приятен човек. Няколко часа отлетяха неусетно.

Това по-долу е неговият рай:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Няколко пъти ни покани да останем и да преспим, но нямаше как да приемем - на следващия ден бяхме на работа в София. На изпроводяк ни даде армаган - торбичка орехи. Разменихме телефоните си. Преди няколко дена писа sms. Обещахме му, че май месец ще се върнем и ще му занесем няколко книги на английски за да си упражнява езика и да не го забравя.
Трябваше да тръгваме. Разделихме с огромно нежелание...

Изображение

Изображение

След 30-40 минути разходка, заварихме колата както я бяхме оставили:

Изображение

Прекарахме страхотни няколко почивни дни.

Поздрави!

Потребителски аватар
lubashki777
Модератор
Регистриран: 06 фев 2008 13:29

Re: От Kıyıköy до Мумджидам

Непрочетено мнение от lubashki777 » 16 апр 2016 21:34

Малей...страхотия... :bravo:
Виж сега...то за експедиция 2016-та няма да се класирам, ама...ако ще ходите отново пак на това дивно място в Родопите, до което съм бил дето се вика на една ръка разстояние, ама...съм го пропуснал :oops: ..., свиркайте да идвам с вас :prayer:
NISSAN FOREVER!!!

Потребителски аватар
veteran
БAШ ОФРОУДЪР
Регистриран: 16 мар 2011 23:04
МПС: Nissan Patrol Y60

Непрочетено мнение от veteran » 16 апр 2016 23:04

Кажете за кой ден от май ще се ходи. :) И аз съм навит. През дерето , реката и нагоре има друга страхотия ! :)

pegasoto
БAШ ОФРОУДЪР

Непрочетено мнение от pegasoto » 16 апр 2016 23:33

veteran написа:Кажете за кой ден от май ще се ходи. :) И аз съм навит.
За съжаление на главата ми виси доста организационна работа по таз годишното ми голямо пътуване и дори да искам не мога отсега да кажа конкретни дати. Обещал съм на Тунджер, че май месец ще отида отново, но вероятно ще го реша 1-2 дена предварително.
veteran написа:През дерето , реката и нагоре има друга страхотия ! :)
За Саръ Кая ли иде реч? Ще ми е много интересно да стигна максимално близко, или дори да се кача докъдето може...

Потребителски аватар
lubashki777
Модератор
Регистриран: 06 фев 2008 13:29

Непрочетено мнение от lubashki777 » 17 апр 2016 07:18

Ами планирай да се обадиш...дори и два дена предварително да е, а ако можем ще се включим... :yes:
NISSAN FOREVER!!!

Потребителски аватар
veteran
БAШ ОФРОУДЪР
Регистриран: 16 мар 2011 23:04
МПС: Nissan Patrol Y60

Непрочетено мнение от veteran » 17 апр 2016 14:23

И камъка и другите махали наблизо са на прицел. Мисля, че еднодневното приключение е по- лесно осъществимо. Определяме сборен пункт ( примерно - кафенето на пътя в с.Тополово в 10.30 )
От там правим план и атакуваме. :) Колега напиши си телефона за евентуални уговорки. Моят е 0889 42 34 92- Красимир. :)

Потребителски аватар
marinhaker
АДМИНИСТРАТОР
Регистриран: 04 фев 2008 22:15
ime: Марин Стоянов
МПС: Toyota 3000td 1KZT
Контакти:

Непрочетено мнение от marinhaker » 18 апр 2016 07:56

Много добре, и аз мога да се включа! - Чудесен разказ :)
ГОСПОД, СЪЗДАДЕ СВЕТА - "КОЛТ", ГО ПОДРЕДИ!
"В този мошенически и кървав век/ сред този народ от света и от Бога отлъчен/ ако срещнеш честен човек - убий го да не се мъчи!" - Стефан Цанев.
"Демокрацията и плурализмът дават на всички граждани правото да говорят каквото им падне и да оспорват всичко. Стига да не е мнението на някой дебел господин, излизащ от черен мерцедес, с черни очила и обграден от сонм от ангели с вратове като стволовете на шейсетгодишни букове в основата. Българите не обичат да противоречат на такива хора, по-скоро се съгласяват за всичко с тях." - Калин Терзийски

pegasoto
БAШ ОФРОУДЪР

Непрочетено мнение от pegasoto » 18 апр 2016 14:35

veteran написа:И камъка и другите махали наблизо са на прицел. Мисля, че еднодневното приключение е по- лесно осъществимо. Определяме сборен пункт ( примерно - кафенето на пътя в с.Тополово в 10.30 )
От там правим план и атакуваме. :) Колега напиши си телефона за евентуални уговорки. Моят е 0889 42 34 92- Красимир. :)
Иво се казвам, ще ти пусна на лично телефона си. Най-добре ще е да си се организирате от Стара Загора, за когато ви е удобно и да пишете тук или в друга тема. Аз ако мога ще се включа. Аз също ще пиша тук кога евентуално бих се качил пак там, но ще е не по-рано от 2-3 дена преди тръгването.

Отговори

Върни се в “ЕКСПЕДИЦИИ, РАЗХОДКИ, РАЗКАЗИ, ПЪТЕПИСИ”