Дата и час: 19 Дек 2018 10:19

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Страница 1 от 1 [ 13 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: За няколко часа в Родопите.
Непрочетено мнениеПубликувано на: 12 Май 2013 14:46 
Модератор
Аватар

Здравейте,в последният поредицата почивни дни около Велик ден,си стоях кротко на компа и...почивах от почивните дни... :o
Така да се каже ,подготвях се като бездействах за първия работен ден след празниците и...ненадейно ми звънна телефона.Вдигам аз и моя приятел Мариан ми прошепва в ухото..."я слез долу да се разберем нещо"...
Какво пък сега ще се разбираме :hmm: Гледам часовника ,то едно такова около 11.30ч.,ама какво да правя зарязвам компютъра и слизам,а той ми се хили заговорнически от джипката и ми казва :
-"Абе да вземем да мръднем на някъде,че нещо не ме свърта"
Аз се пуля,защото бях психически настроен да си пропилея деня с яко бездействие и някак за ходене не се бях подготвил.Да не говорим,че беше почти обяд,ама...
-"...и накъде да ходим от тук нататък"...задавам логичния въпрос
Мариян се извърта и споменава нещо за разстояние около 30-40км. ...нещо за посока към Ст. Планина и така...
Аз решавам,че що пък не.Разбира ме се да дойде след половин час със семейството си и да решим окончателно.
Да обаче моите хора из къщи се оказаха с разни ангажименти и в крайна сметка аз останах единствения който май ще ходи някъде.
В 12.30ч. Мариян "акустира" пред нас,аз се помъквам с фотоапарата,статива и ..задължителната шапка ,за да не слънчасам и...чувам следния коментар:

-"Сам ли ще идваш?"
-"Ами да"...примънквам аз и обяснявам ангажиментите на моите хора.
-"Сядай тогава ще ходим само с едната джипка,и знаеш ли къде?"
През това време Йоана дъщерята на Мариян тайнствено ми се хили/и тя запалена фотографка-е още и двама се учим де,ама пък сме нахъсени/
-"Незнам " отговарям...и споменавам там дето сме говорили нещо за Ст. Планина.
Мариян обаче с пламъчета в очите ме "успокоява"...
-"Ааа...няма да е там...Точно в обратна посока...яз. Кърджали и р. Арда със завоите"
Аз се оцъклям,защото точно преди два дни говорейки с Марин за лятната ни експедиция в Родопите,започнах да се замислям,дали да не се завърнем точно през въпросните дестинации в източните Родопи,защото става няколко пъти минавам от там и все не остава време да се отбия и да видя тези красоти,а сега изведнъж сякаш някой беше прочел мислите ми и...хоп предложение точно за тази дестинация.
Споменах все още учуден,че вече е обяд ,а километрите хич не са малко,ама...Мариян с присъщото за него спокойствие пренебрежително махна с ръка и каза:
-"Абе ей го къде е...100-тина километра в едната посока...за 1 час и сме там"
Аз разбира се не се опъвам повече....мятаме се в Рекстъна и отпрашваме в посоката.
Времето беше перфектно и предразполагаше към хубави снимки и едно добро и емоционално изживяване.
Първите кадри ,за загрявка на апаратите изщракахме по пътя за Кърджали.Хубавите облаци бяха достатъчно добра причина за кратка почивка.

Изображение

Изображение

Продължихме,защото след като им обясних къде точно отиваме и се разбра,че всъщност километрите са повечко от 100,трябваше да сколасваме с времето.
Достигайки яз. Кърджали и околността на избраната дестинация ,малко се полутахме в търсене на точното място за снимка,а то ни било на пътя.
Гледката беше величествена и респектираща.Снимки на това място съм гледал сигурно десетки в интернет,но сега на живо беше нещо неописуемо.
За съжаление времето стана доста променливо и за няколко снимки изгледа на пейзажа се промени няколко пъти.На всичкото отгоре и не беше най-подходящото време от деня за снимки,но...мисля че се получиха сносни кадри.Вижте сами...

Изображение

На следващия кадър е видно как облаците прииждат....

Изображение

Изображение

Изображение

В крайна сметка,за да обхвана всичко което се виждаше направих и една що-годе сносна панорамка.

Изображение

Мястото е магнетично и...едвам се откъснахме от него.Всъщност то беше и единствената цел на мероприятието,но...аз дадох предложение да се отправим към Ардино и Дяволския мост,защото така и така сме в района и едни 30-40км. отгоре няма да ни натежат,а моста си заслужава да се види,още повече,че никой от нас все още не го беше посещавал!
И така...продължихме към Ардино...
Ардино...един неизвестен и непознат град за мен.Сега вече мога да кажа,че съм бил и там.

Изображение

Изображение

Изображение

Използвах ме случая и да хапнем нещо,че то мерак за разходка,ама на гладно си е мъка... :grin:

Изображение

Времето обаче ни притискаше и скоро продължихме към втората интересна дестинация за деня-Дяволския мост над р. Арда.
Километрите бяха едни 10-тина обаче за по-нисичкия Рекстън придвижването по черния и осеян с камъни път надолу от града към моста ставаше доста бавно.В крайна сметка достигнахме и мястото ни се разкри с цялата си прелест и страхопочитание от инженерните умения на хората строили моста още преди 5 века.
Качеството на изработка и изчисленията са явно на доста високо ниво ,за да издържи съоръжението толкова стотици години.Наистина моста е бил реставриран ,но все пак...респект!!!
Гледката си заслужаваше ...

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Дойде време за потегляне към дома.Трудно се откъснахме от магнетизма на това място и макар и с неохота потеглихме.На връщане попивах всичко което виждах по пътя...

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Искаше ми се да спрем на още десетки местенца с красиви и величествени изгледи,но...времето ни притисна и всичко остана за следващия път.
Разглобен физически от дългия път и емоционално от натрупването на толкова впечатления и магнетизъм за много кратко време,след като се прибрах около 21ч. просто нямах сили дори да разгледам снимките.
Тази нощ сънувах Родопите,а на сутринта се събудих с истинско разочарование,че всичко е било един сън и аз съм в леглото си ,а ме очаква една поредна седмица на работа,нерви и напрежение.Само ,че...не стана точно така.Явно заряда ,който получих от макар и краткия си досег с Родопа планина и всичката красота ,която видях и изживях си казаха своето.В следващите дни направо хвърчах с невероятна лекота през тежкото си ежедневие!
Пожелавам ви приятели да изживявате повече такива моменти и да се наслаждавате с всяка фибра на тялото и съзнанието си на красотата и величието на нашата природа!
Поздрави на всички!

Заглавие: Re: За няколко часа в Родопите.
Непрочетено мнениеПубликувано на: 12 Май 2013 21:50 
Член на Офроуд клуб Стара Загора
Аватар

Име: гошо
абе само мога да ти кажа че си задобрял със снимането

Непрочетено мнениеПубликувано на: 12 Май 2013 22:24 
Offroad Фен
Аватар

Име: Стефан
МПС: Canon 450D
Раница за него - Mazda 3
Снимките на завоя на Арда не са никак зле. Обработката не е натрапчива. Докарал си почти канонски изглед. Само малка забележка, ако мога да си позволя. Аз лично бих вкарал в кадър и близкия бряг на реката. Така е по-завършено, според мен. Пък и... погледа го търси.

Непрочетено мнениеПубликувано на: 13 Май 2013 07:36 
Модератор
Аватар

Chertoianov написа:
Снимките на завоя на Арда не са никак зле. Обработката не е натрапчива. Докарал си почти канонски изглед. Само малка забележка, ако мога да си позволя. Аз лично бих вкарал в кадър и близкия бряг на реката. Така е по-завършено, според мен. Пък и... погледа го търси.

Стефко благодаря за съветите/не само в случая, а и въобще/.Те са много ценни за мен!!!
На въпроса за близкия бряг...Ами мястото от което може да се снима е доста високо над водата и брега е много отвесен.На всичкото отгоре е и обрасъл с дървета и храсти.Опитах да снимам от ръба,но пък с този обектив губя горната половина/върховете в далечината и небето/ и...пак не се вижда края на водата към брега заради храстите и дърветата.
Най-лошото е,че нямаше много време да се експериментира с различни гледни точки на заснимане.Както и да е....ще го посещавам отново това място,защото е много привлекателно и носи невероятна положителна емоция.Надявам се тогава да не бързам и да имам достатъчно време за експерименти!
Поздрави!

Непрочетено мнениеПубликувано на: 13 Май 2013 09:10 
БAШ ОФРОУДЪР
Аватар

Име: Борис
МПС: опел фронтера б
Наистина си задобрял !!! Ама на мен лично ми идват малко силни цветовете , явно ЕГН то ми е станало голямо :grin:

Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 13 Май 2013 12:34 
Модератор
Аватар

mi6emorkov написа:
Наистина си задобрял !!! Ама на мен лично ми идват малко силни цветовете , явно ЕГН то ми е станало голямо :grin:

Да ти кажа,че винаги се стремя като обработвам даден кадър на програма след снимането ,той да е максимално близо до реалността/т.е. да не изглежда примерно заслепяващо цветен/.
В този сезон обаче наистина цветовете особено на зеленото са много ярки.Пиейки биричка в Ардино не спрях да съзерцавам едно дърво пред мен,на което листата бяха толкова зелени,че имах чувството, че е изкуствено или нарисувано,но...факт...беше си истинско!
Сигурен съм,че след два месеца същото ще е доста по-различно/вероятно по-тъмно зелено и доста запрашено/.
Сега...според осветеността,измерването при снимката на фотоапарата и т.н., цветовете не винаги стават такива каквито са в реалността.Стават обикновено малко по-убити и по -малко наситени.След това с пост обработката това леко се коригира,но не трябва да се прекалява...поне така се стремя аз да го правя,за да не дразни!
Е..сигурно понякога някъде се изтървам малко,но просто в този сезон наистина цветовете са си натурално доста по-наситени от да речем след два месеца!
Радвам се че ви харесват снимките.За съжаление нямам финансовата възможност да си купя качествени стъкла/обективи/,за да стават снимките още по-хубави,но...и това ще стане.Поне имам желанието и мерака!
Поздрави!

Непрочетено мнениеПубликувано на: 13 Май 2013 22:42 
БAШ ОФРОУДЪР
Аватар

МПС: Nissan Patrol Y60
:) Браво за снимките ! Впечатлен съм от стремежа за изпипване на текст и кадър. Браво за труда. Не съм бил на завоите на р. Арда и яз. Кърджали. Този изглед от кой път се наблюдава ( Кърджали- Ардино асфалта или някъде по черен път ). Добра реклама направи ! :)

Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 14 Май 2013 07:23 
Модератор
Аватар

Радвам се,че ви харесва разказа ми :yes:
Завоя от снимките не е от пътя Кърджали-Ардино,защото този път минава на километри от язовира.На средата на пътя/има бензиностанция на Петрол/,се отбива надясно и се кара около 10-12км. до село Рибарско.Точно на една височина на около километър преди селото се открива невероятния изглед.
Между другото...ако някой стигне да разпитва местните къде е мястото или познати от Кърджали,да знаете,че там е популярно с наименованието "нулата"
Ето и снимка на местоположението на въпросното село...

Прикачени файлове:
Без име.jpg

Кликнете на снимката за по-голям размер.Вижда се завоя на реката точно преди селцето.
Дано да съм бил полезен!
Поздрави!

Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.

Непрочетено мнениеПубликувано на: 14 Май 2013 07:55 
БAШ ОФРОУДЪР
Аватар

Наистина тези места са уникални и зареждат много и снимките са много хубави . Ако имаш възможност намини и по река Арда след стената на яз. Студен кладенец до началото на яз. Ивайловград , особено участъка около Маджарово . Хубав ден !!!

Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 14 Май 2013 09:19 
Модератор
Аватар

mi6emorkov написа:
Наистина тези места са уникални и зареждат много и снимките са много хубави . Ако имаш възможност намини и по река Арда след стената на яз. Студен кладенец до началото на яз. Ивайловград , особено участъка около Маджарово . Хубав ден !!!

Хаха...разкри следващата ми подобна дестинация :)
Дори си мисля за един уикенд с палатка в него район... :hmm:
Ще видим каква ще е финансовата стабилност обаче... :hmm:
Поздрави!

Непрочетено мнениеПубликувано на: 14 Май 2013 10:38 
БAШ ОФРОУДЪР
Аватар

Любчо , има само един проблем - има много змии и особено смоци . Направо извират , аз като бях на палатка срещу Маджарово/ на плажа им/си бях опънал бивака на неподходящото място - върху дупката на тия животинки и те при мен . Добре че ги нямаше жената и дъщерята . Има също така и огромни костенурки и други екзотични животинки . Трябва да се види на място ! Аз бих дошъл с кеф , само датата е важна за да я планирам от рано . Според мен удачния вариант е бивака да е на язовир Ивайловград , кеф ти риба , кеф ти плаж . Поне там няма от пълзящите и като искаш палиш джипката и хайде на разходка .

Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 14 Май 2013 12:07 
Модератор
Аватар

Моята палатка е на покрива ;) и така съм далеч от пълзящите гадини.Обаче е гадно да се спъваш постоянно в тях...факт... :yes:
Преди време ходихме на екскурзия в Ивайловград и района...наистина ври от змии :yes:
Дори масово имаше премазани по пътищата от леки коли.Май наистина повечето от тях са смоци,ама...това не пречи да ти изкарат акъла!
Мисля да е някоя събота и неделя с преспиване...можем да се разберем нещо предварително!
Поздрави!

Непрочетено мнениеПубликувано на: 14 Май 2013 12:37 
БAШ ОФРОУДЪР
Аватар

Само да не е 22. 06 , че ще водя колегите на Мишеморков хан . А за Баташка планина съм сигурен , може да съм за 3-4 дни ама ще дойда .

Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
 Страница 1 от 1 [ 13 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]